M. Katz :

15. kapitola : Žít v přítomnosti

Zamyslete se nad tím. V tuto chvíli máte všechno, co potřebujete. Pokud nejste právě teď šťastní, je to proto, že se zaměřujete na věci, které nemáte, místo toho, co máte. Je velmi těžké žít v přítomnosti, protože naše vzpomínky nás neustále odvádějí do minulosti nebo k budoucnosti. Málokdy dokážeme být tady a teď.

Naštěstí jsme dostali několik pomůcek, jak si ten proces usnadnit. Tři z nich jsou základní.

První je náš dech, asi nejsnáze dostupný a nejúčinnější nástroj, který máme. Jak říká moje drahá přítelkyně Cyrus Ontiki, učitelka jógy smíchu : "Když dýcháte, jste přítomní, a když jste přítomní, je vám příjemně". Pouhý akt vědomého dýchání vás okamžitě přivede zpátky do přítomného okamžiku. Všimli jste si někdy, že pokud se dostanete do stavu strachu, obav nebo úzkosti, první, co uděláte, je, že zadržíte dech? Provádějte vědomé dýchání, abyste posílili svou schopnost zůstat přítomní a zlepšili si své zdraví a citovou pohodu.

Smích je další báječný nástroj. Vysmějte se svým problémům. Uvědomte si, že vaše problémy jsou jen vaše vzpomínky. Můžete se zasmát nad všemi problémy, které jste si přitáhli, a pak je nechat odejít. Když se smějete, také lépe dýcháte. Jste přítomní.

V neposlední řadě je to vděčnost. Být vděčni za to, co máte, vás přivede do přítomnosti a okamžitě změní vaše vibrace a energii. Vděčnost umožňuje, aby se věci děly rychle a způsobem, jaký byste ani neočekávali. Když změníte své vibrace, změníte to, co si přitahujete.

V mysli často odkládáme štěstí na budoucnost a domníváme se, že nám něco chybí k tomu, abychom byli šťastní. Jsme přesvědčeni, že vnější okolnosti, předměty nebo osoby nám mohou poskytnout skutečnou radost. Není to pravda. Příliš se zaměstnáváte myšlením, a tak si ani nevšímáte základní radosti, která je vaším přirozeným právem. Můžete být šťastní hned teď.

Minulost je pryč. Nic s ní nenaděláme, tak ji nechte být a dovolte Bohu, aby vám přinesl to, co je pro vás v každém okamžiku dokonalé. Minulost se přestane opakovat, jakmile se naučíte odevzdávat.

Budoucnost je záhada a postará se o sebe sama. Závisí na rozhodnutích, které činíme v přítomném okamžiku. Zítra se může všechno změnit, pokud se dnes rozhodneme odevzdat se místo reagovat, anebo prostě proto, že jsme ochotni čistit a vzdát se svých očekávání nebo soudů a názorů a zůstaneme zticha! Když provádíme toto čištění, nikdy nevíme, co nás mohlo jinak čekat. Možná se mělo stát něco nepříjemného, ale nestalo, protože jsme se rozhodli zasmát namísto toho, abychom se rozčílili.

Jste-li ochotni převzít plnou zodpovědnost a víte, že všechno a všichni vám přicházejí do života proto, aby vám dali příležitost odčinit, co je třeba, a osvobodit se, činíte lepší volby, které rozhodně ovlivní váš zítřek. Ani Bůh nezná budoucnost. Dostali jste možnost svobodné volby a Bůh čeká, až si zvolíte.

Pamatujte si, že nic není takové, jaké se zdá. Vaše realita zcela závisí na starých vzpomínkách a hluboce zakořeněných programech. Takže až se vám příště zase něco s někým přihodí, zasmějte se a řekněte : "To je zajímavé, další příležitost !"

Často máme pocit, že neseme těžký náklad, ale když se soustředíme na radost z přítomnosti a ze všeho, co přináší, náklad bude lehčí a my se budeme více smát. Bůh má velký smysl pro humor a zná nás lépe než kdokoli jiný.

Staňte se pozorovatelem reality místo soudcem. Odpoutání je vaším spasitelem. Věřte mi. Život může být zábavnější a snazší, než si myslíte. Nechte se nést proudem života jako malé děti, které nemají přesvědčení ani soudy. Buďte přítomní. Sledujte, co přichází, a poděkujte za to. Když to dovolíte, život se o vás v každé chvíli postará. Dnes, zítra a navždy

 

M. Katz - Tajemství ryzí cesty, jak žít

( Opusťte minulost, žijte v přítomnosti a navždy změňte s ho´oponopono svůj život )